19. 2. 2025
Veletrh AQUATECH AMSTERDAM 2025, 11. – 14.3.2025
Vážení obchodní přátelé, dovolujeme si Vás tímto pozvat na veletrh Aquatech Amsterdam 2025, zaměřeném na inovace ve vodním hospodářství! Prohlédněte si náš...
Aktuálně nám Březen nabízí tradičně více možností jak se v přírodě zabavit. V údolí lze pomalu vytáhnout kolo k první letošní projížďce, zatímco na Pradědu se dá ještě protáhnout bíle stopy na běžkách.
Praděd je 1491 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku, nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Je to zároveň nejvyšší hora Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu Česka, také druhou nejprominentnější a třetí nejizolovanější.
První rozhledna byla prestižní stavbou Moravsko – Slezského Horského spolku. Stavělo se podle plánů arch. Franze Neumanna, který vytvořil 32,5 m vysokou a 14,5 m širokou vyhlídku, připomínající spíše hrad, v přízemí s restaurací a s pokoji pro hosty. Taková stavba samozřejmě musela nést na svou dobu důstojné jméno. Pojmenována tedy byla jako „Habsburská věž“. Výstavba z veřejné sbírky začala v roce 1904 a protáhla se díky nepříznivému klimatu na dlouhých 8 let. V roce 1912 neprošel objekt (především kvůli špatně zvolenému stavebnímu materiálu) kolaudací, ale výstup na věž byl povolen. Ale už v roce 1923 bylo z bezpečnostních důvodů požádáno o uzavření rozhledny. Ta byla alespoň trochu vysušena a vyměněna byly shnilá okna.
Počátkem 40. let vyrostla v blízkosti rozhledny tzv. Poštovní chata, vystavěná totálně nasazenými českými dělníky a rusko-polskými zajatci. O „Habsburskou věž“ se nikdo příliš nezajímal, neboť původní správce – Moravskoslezský horský spolek – byl německý, a tudíž po válce zanikl.
Věž chátrala ještě rychleji, teprve až v roce 1951 se jí ujal N.P.Turista Praha, který ji měl uvést do původního stavu. Na rekonstrukci bylo ale už bohužel příliš pozdě. Ve zdech se objevovaly široké trhliny, které místy prostupovaly i celou zdí. Z tohoto důvodu byla věž v r. 1957 opětovně uzavřena, a 2. května 1959 – den před příchodem stavebních dělníků – se zřítila, a tak došlo pouze k demoličním a odklízecím pracím. Na vrcholu Pradědu zůstala osamocená Poštovní chata s restaurací, v jejímž patře sídlili meteorologové.
V šedesátých letech se začalo vážně uvažovat o výstavbě televizního vysílače „Praděd“, v roce 1968 byla zahájena jeho výstavba. Za své vzala Poštovní chata, která by narušovala estetický ráz nové dominanty – 162 metrů vysokého vysílače, jež má připomínat startující kosmickou loď. Na vrchol Pradědu byla k účelům stavby zbudována asfaltová silnice vedoucí z Ovčárny. Úplné dokončení stavby plánované na rok 1977 se ale díky extrémním klimatickým podmínkám prodloužilo (například restaurace byla otevřena až v roce 1983).
Vysílač na Pradědu je 5. nejvyšší věží v Česku. Vrchol vysílače je tak nejvyšším pevným (byť umělým) bodem Česka, s nadmořskou výškou mezi 1 637 a 1 638 m leží výše než vrchol Sněžky.
Krom dalších krás, které výhledy z Pradědu nabízejí, pro nás má tato lokalita i další význam – kousek od vysílače je nejvýše položená ČOV v Česku kde pracuje za všech podmínek spolehlivě naše dmychadlo.
Více na: Březen 2025 a Rymarovsko.cz
KUBÍČEK VHS, s.r.o. je ryze česká společnost, založená v roce 1991, se sídlem ve Velkých Losinách v České republice. Jsme největším českým výrobcem a dodavatelem dmychadel pro široké spektrum aplikací. Svým partnerům garantujeme léty zdokonalovanou absolutní profesionalitu ve všech aspektech našich výrobků a služeb. Dmychadla vlastní konstrukce jsou vyvíjena a vyráběna ve Velkých Losinách. Od prvního kontaktu s klientem, až po dodávku a instalaci zařízení i následující servisní služby, se všichni zaměstnanci společnosti KUBÍČEK řídí hlavními firemními zásadami: Řešit požadavky zákazníka individuálně, rychle, korektně a nadstandardně vstřícně.
©2025 Kubíček VHS Nastavení cookies